Darmowe sanatoria dla seniorów: rząd rozważa przełomowe zmiany w opiece uzdrowiskowej

2 dni temu 5
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Już od początku bieżącej kadencji Sejmu toczą się rozmowy nad unowocześnieniem funkcjonowania uzdrowisk. Krajowa konsultantka w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej, dr Aleksandra Sędziak, przedstawiła serię propozycji ukierunkowanych na potrzeby seniorów. Jednak to Ministerstwo Zdrowia będzie ostatecznie decydować, które z nich zostaną wprowadzone. Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. wspierania rozwoju uzdrowisk 25 czerwca, Marzena Okła-Drewnowicz usłyszała szczegóły projektu zmian.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Konsultant podkreśliła, że obecny system — obejmujący trzy zabiegi dziennie przez trzy tygodnie — bywa zbyt obciążający dla starszych kuracjuszy. Dlatego zaproponowała alternatywne rozwiązania, takie jak mniej intensywny program zabiegów czy możliwość uczestnictwa niesamodzielnych seniorów wraz z opiekunami. Propozycja objęła również bezpłatne turnusy uzdrowiskowe. Argumentowano, że koszt zakwaterowania i posiłków, wynoszący od 800 do 1000 zł za trzy tygodnie, jest barierą dla osób o niskich dochodach.

— Skoro osoby powyżej 65. roku życia mogą korzystać z darmowych leków, to bezpłatne sanatoria byłyby wielkim wsparciem dla społeczeństwa — stwierdziła dr Sędziak. Wśród innych sugestii znalazło się także utworzenie dziennych domów opieki medycznej, gdzie seniorzy mogliby korzystać z zabiegów oraz terapii zajęciowej, a także oferujące posiłki i przestrzeń do integracji.

Dodatkowe pomysły obejmują zajęcia cyfrowe dla seniorów, które miałyby ułatwić korzystanie z nowoczesnych technologii, takich jak Internetowe Konto Pacjenta, oraz wprowadzenie porady geriatrycznej w sanatoriach.

Minister Okła-Drewnowicz, przewidując możliwe trudności we wprowadzeniu reform, zadeklarowała swoje wsparcie w tej inicjatywie. — Moja rola jest wspierająca i lobbystyczna. Zorganizuję rozmowy z przedstawicielami resortów zdrowia, cyfryzacji i rodziny, by znaleźć optymalne rozwiązania — zapowiedziała.

Opinia publiczna nie pozostaje obojętna wobec tych propozycji. — Zniesienie opłat za pobyty w sanatoriach byłoby ogromnym ułatwieniem. Wielu seniorów po prostu na to obecnie nie stać — komentują Genowefa (70 l.) i Marian (72 l.) z Kartuz. Jak twierdzą, wsparcie seniorów w tej formie jest nie tylko potrzebne, ale także sprawiedliwe wobec innych grup społecznych, które korzystają z pomocy państwa.

Reforma systemu sanatoriów i uzdrowisk może być krokiem milowym w polityce społecznej wobec starzejącego się społeczeństwa. Czy jednak propozycje zyskają zielone światło w Ministerstwie Zdrowia? Czas pokaże, na ile deklaracja wsparcia minister ds. polityki senioralnej wpłynie na ostateczne decyzje.

Przeczytaj źródło