MON zaczyna wykup nieruchomości! Co powinni wiedzieć właściciele i dzierżawcy?

1 dzień temu 4
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Tarcza Wschód – jak to działa?

Program „Tarcza Wschód” obejmuje budowę rozległego pasa instalacji wojskowych, w tym umocnień, zapór przeciwczołgowych, masztów łączności oraz miejsc składowania sprzętu. Jego głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa granic Polski oraz utrudnienie potencjalnej agresji z zewnątrz. Budowa jest rozłożona etapowo na najbliższe cztery lata, a inwestycje obejmą nawet do 50 km w głąb kraju od granicy państwa.

MON pokazuje plany Tarczy Wschód / MON

Skąd wojsko pozyskuje ziemię?

Ministerstwo zapewnia, że nie przewiduje masowego wywłaszczania, a zakup gruntów prywatnych będzie odbywał się wyłącznie na zasadzie dobrowolnej sprzedaży. Nieruchomości wykorzystywane pod „Tarczę Wschód” są pozyskiwane przede wszystkim od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) i Lasów Państwowych. W dalszej kolejności MON wykorzystuje grunty należące do jednostek samorządu terytorialnego, a dopiero na końcu, w szczególnych przypadkach, działki prywatne. Co istotne, resort obrony deklaruje, że nie planuje stosować procedur wywłaszczeniowych, a wszelkie transakcje będą odbywać się za obopólną zgodą, na podstawie niezależnych wycen.

Czy właściciele działek mają się czego obawiać?

Ministerstwo Obrony Narodowej podkreśla, że pozyskiwane będą jedynie tereny niezbędne z punktu widzenia realizacji celów obronnych. W przypadku działek dzierżawionych od państwa przez osoby prywatne MON zobowiązało się do uszanowania obowiązujących umów i przejmowania działek dopiero po zakończeniu dzierżawy.

Ekologia pod ochroną

Realizacja inwestycji uwzględnia również ochronę środowiska naturalnego. Zaplanowano działania mające ograniczyć ingerencję w ekosystem, np. odtworzenie bagien i ograniczenie gospodarki leśnej na obszarach objętych inwestycją. MON zawarło porozumienie z Lasami Państwowymi, które zapewnia, że wszelkie prace będą prowadzone z zachowaniem zasad ekologii, a negatywne skutki dla środowiska zostaną zminimalizowane.

Dotychczasowe doświadczenia z granicy białoruskiej pokazują jednak że zagrożenia dla zwierząt w pasie granicznym są jak najbardziej realne.

Gdzie znaleźć więcej informacji?

Pełna wersja informatora jest dostępna na stronie internetowej programu „Tarcza Wschód”. Ministerstwo Obrony Narodowej zachęca właścicieli oraz dzierżawców gruntów z terenów przygranicznych do zapoznania się z dokumentem, aby uniknąć wszelkich nieporozumień i przygotować się na ewentualne negocjacje dotyczące sprzedaży nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Przeczytaj źródło