Osiem chorób, których objawem jest mrowienie stóp. Nie lekceważ tego

2 dni temu 8
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Mrowienie stóp przy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy to schorzenie, z którym znacznie częściej zmagają się kobiety. Szacuje się, że panie zmagają się z nią nawet pięć razy częściej niż panowie. Niedoczynność tarczycy daje wiele niespecyficznych objawów, a jednym z nich może być mrowienie stóp. Zwykle objaw ten pojawia się w sytuacji, gdy nieleczona niedoczynność tarczycy doprowadziła do neuropatii obwodowej, czyli do uszkodzenia nerwów. To właśnie neuropatia skutkuje mrowieniem i drętwieniem stóp.

Inne objawy występujące przy niedoczynności tarczycy to: przyrost masy ciała, opuchnięta twarz, zaburzenia miesiączkowania, przerzedzające się włosy, osłabienie i ból mięśni, ból stawów oraz problemy z pamięcią.

Mrowienie i swędzenie stóp jako objaw cukrzycy

Inną chorobą, która może prowadzić do neuropatii, jest cukrzyca. Utrzymujący się przez dłuższy czas wysoki poziom cukru we krwi uszkadza nerwy, co prowadzi do powikłania w postaci uporczywego mrowienia w stopach. W tej sytuacji mówimy o neuropatii cukrzycowej.

Potraktuj ten objaw poważnie, zwłaszcza wtedy, gdy towarzyszą mu: częste oddawanie moczu, duże pragnienie, suchość w ustach, ciągłe zmęczenie i senność oraz swędzenie skóry.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Mrowienie stóp a niewydolność nerek

Niewydolność nerek często jest konsekwencją nieleczonej cukrzycy lub nadciśnienia. To kolejne schorzenie, przed którym może nas ostrzegać mrowienie stóp. Jest ono wynikiem nagromadzenia się toksyn, które w końcu uszkadzają nerwy. Jest to neuropatia mocznicowa. Inne objawy niewydolności nerek to: obrzęki, zmiany w ilości i kolorze oddawanego moczu, nudności i wymioty, utrata apetytu, swędzenie skóry, duszności.

Mrowienie stóp jako objaw stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane to choroba autoimmunologiczna ośrodkowego układu nerwowego. W wyniku tej choroby układ immunologiczny atakuje mielinę, która jest powłoką ochronną dla nerwów. Efektem jest uszkodzenie nerwów oraz zakłócona komunikacja pomiędzy mózgiem a ciałem.

Inne objawy występujące przy stwardnieniu rozsianym to: ogólna słabość i zmęczenie, swędzenie skóry, zaburzenia równowagi, skurcze mięśni, zawroty głowy, zmiany widzenia, zmiany poznawcze, problemy z pęcherzem i jelitami.

Zespół cieśni stępu a mrowienie stóp

Zespół cieśni stępu to schorzenie neurologiczne, które jest wynikiem ucisku nerwu piszczelowego tylnego w kanale stępu, znajdującym się za kostką przyśrodkową. Typowymi objawami występującymi przy tym schorzeniu są: mrowienie, ból oraz uczucie drętwienia w obrębie stóp. W tym przypadku warto zwrócić uwagę zwłaszcza na ból w okolicach kostki przyśrodkowej, promieniujący do podeszwy stopy, a czasami do goleni. Objawy zwykle nasilają się podczas chodzenia lub stania.

Mrowienie stóp w chorobie Charcota-Mariego-Tootha

Choroba Charcota-Mariego-Tootha to inaczej dziedziczne neuropatie ruchowo-czuciowe. Uszkodzenia nerwów są w tym przypadku uwarunkowane genetycznie. Objawami tego schorzenia są: mrowienie i drętwienie stóp i dłoni, zanik mięśni, postępujące trudności z chodzeniem, nienaturalnie wysokie podbicie stopy z charakterystycznym wygięciem sklepienia, palce młotkowate, a także przykurcze mięśni.

Mrowienie stóp przy chorobach autoimmunologicznych

Mrowienie stóp może być objawem chorób autoimmunologicznych, w których układ odpornościowy atakuje własne tkanki. Ten objaw może wystąpić zwłaszcza przy następujących schorzeniach: toczeń, choroba Sjögrena, syndrom Guillaina-Barrégo, choroba trzewna (celiakia) czy też reumatoidalne zapalenie stawów.

Mrowienie stóp a neuropatia alkoholowa

Regularne nadużywanie alkoholu może prowadzić do uszkodzenia nerwów obwodowych. Mówimy wówczas o neuropatii alkoholowej. Schorzenie to występuje nawet u co drugiej osoby nadużywającej alkoholu. Poza mrowieniem stóp, przy neuropatii alkoholowej występują również takie objawy, jak: osłabienie mięśni, skurcze, problemy trawienne, trudności z utrzymaniem moczu oraz nudności i wymioty.

Mrowienie stóp jako sygnał alarmowy przy udarze mózgu

Mrowienie stóp powinno cię zaalarmować w sytuacji, gdy pojawi się nagle i gdy towarzyszą mu objawy, takie jak: drętwienie twarzy, zaburzenia mowy, problemy z widzeniem, zawroty i silny ból głowy oraz utrata równowagi. Ten zestaw objawów może świadczyć o udarze mózgu. W tym przypadku liczy się każda minuta i absolutnie nie należy zwlekać z wezwaniem pomocy medycznej.

Kiedy mrowienie stóp powinno zaniepokoić?

Sporadyczne mrowienie stóp nie jest powodem do niepokoju. Ten nieprzyjemny objaw może wystąpić np. w wyniku utrzymywania ciała w tej samej pozycji przez dłuższy czas. W jakich sytuacjach mrowienie stóp powinno niepokoić?

  • Problem nie znika i występuje regularnie;
  • Mrowienie zaczyna się nasilać i utrzymywać przez dłuższy czas;
  • Towarzyszą mu inne objawy, w tym ból, pieczenie oraz swędzenie;
  • Mrowienie utrudnia lub uniemożliwia chodzenie;
  • Mrowienie pojawiło się nagle w połączeniu z innymi objawami.

W takich sytuacjach mrowienia stóp absolutnie nie należy ignorować. Jak najszybciej udaj się do lekarza, który zleci niezbędne badania, które pozwolą zdiagnozować przyczynę tego uciążliwego objawu.

Przeczytaj źródło