Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
- Napisz do mnie, jeśli chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami: karolina.branska@medonet.pl
- Poznaj swój Indeks Zdrowia! Odpowiedz na te pytania
- Więcej aktualnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Onetu
Nowy program, nowe zasady. Profilaktyka dla każdego
Od 5 maja 2025 r. w życie wszedł nowy program zdrowotny "Moje zdrowie", który zastąpił wcześniejszą "Profilaktykę 40+". Tym razem z darmowych badań mogą skorzystać już osoby od 20. roku życia. To ogromna zmiana, bo wcześniej młodsi pacjenci byli pomijani w systemowych działaniach profilaktycznych.
— Program ten jest właściwie pierwszym, który prawdziwie kładzie duży nacisk na zdrowie, ponieważ często Ministerstwo Zdrowia i cały resort zdrowia zajmują się głównie leczeniem chorób, podpisując kontrakty na leczenie różnych schorzeń. Natomiast tutaj mamy kontrakt na zdrowie, na to, jak dbać o własne zdrowie — mówiła Medonetowi dr Bożena Janicka, lekarka rodzinna. Więcej przeczytasz tutaj: Rusza nowy program badań w przychodniach. Lekarka: wielu Polaków dostanie specjalną ankietę.
Wszystko zaczyna się od ankiety. Wypełnisz ją w kilka minut
Aby skorzystać z programu, wystarczy zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta (IKP) i wypełnić krótką ankietę. Znajdziesz ją w zakładce "Profilaktyka" → "Ankieta Moje Zdrowie". Całość zajmuje dosłownie kilka minut i nie wymaga wychodzenia z domu.
Gdzie znajdziesz ankietę w IKP?Karolina Brańska / własne
Pytania dotyczą m.in. stylu życia, diety, aktywności fizycznej, masy ciała, wzrostu, historii chorób w rodzinie czy nawyków zdrowotnych. Na podstawie odpowiedzi system dobierze dla ciebie odpowiedni pakiet badań. Polecamy ci artykuł, w którym Centrum e-Zdrowia odpowiada na zarzuty pacjenta: Pacjent nie zostawił suchej nitki na NFZ. "To nie Moje zdrowie, tylko Moje udręki".
Pierwsza strona ankietyKarolina Brańska / własne
Jakie badania możesz dostać za darmo?
Zakres badań zależy od twoich odpowiedzi w ankiecie. Na drugiej stronie znajdziesz część poświęconą historii zdrowotnej twojej rodziny. W ramach programu profilaktycznego wypełniasz krótką ankietę, która sprawdza, czy u twoich rodziców przed 55. rokiem życia wystąpił udar mózgu lub zawał serca. Znajduje się tam również pytanie o nowotwory złośliwe wśród najbliższych krewnych – rodziców, rodzeństwa i dzieci.
Jeśli zaznaczysz odpowiedź "tak" przy pytaniu o nowotwory, system automatycznie otworzy dodatkową część formularza. Zostaniesz poproszony o podanie rodzaju choroby. Takie dane pozwalają lekarzom lepiej dopasować listę badań profilaktycznych, które będą najbardziej adekwatne do twojego ryzyka zdrowotnego.
Czytaj również: Tym pacjentom należy się kolonoskopia bez skierowania. Nie zapłacą nawet złotówki.
Ankieta szczegółowaKarolina Brańska / własne
W wersji podstawowej możesz liczyć m.in. na:
- morfologię krwi,
- poziom glukozy,
- kreatyninę z eGFR,
- lipidogram (cholesterol całkowity, LDL, HDL, trójglicerydy),
- TSH,
- ogólne badanie moczu.
W wersji rozszerzonej (w zależności od potrzeb) dochodzą m.in.:
- próby wątrobowe (ALAT, ASPAT, GGTP),
- PSA (dla mężczyzn),
- anty-HCV,
- lipoproteina(a).
To może cię zainteresować: Setki złotych leżą na stole NFZ. Tylko 7 proc. pacjentów 60+ skorzystało.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoJak często można korzystać z programu?
Osoby w wieku 20–49 lat mogą skorzystać z badań raz na 5 lat. Z kolei osoby powyżej 49. roku życia: raz na 3 lata.
To oznacza, że nawet jeśli czujesz się dobrze, warto skorzystać z okazji i sprawdzić, co dzieje się w twoim organizmie. Wczesne wykrycie problemów zdrowotnych może uratować życie.