Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
- Jak dbasz o zdrowie? Odpowiedz na te pytania i poznaj opinię ekspertów!
- Więcej aktualnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Onetu
Osteoporoza w Polsce
Według danych raportu "NFZ o zdrowiu. Osteoporoza" szacowana liczba osób chorych na osteoporozę w Polsce w 2024 r. wynosiła 2,3 mln. Z czego aż 1,8 mln stanowiły kobiety. Płeć żeńska jest jednym z niemodyfikowalnych czynników ryzyka zachorowania na tę chorobę. Pozostałe to wiek i rasa kaukaska, a także występowanie osteoporozy w rodzinie.
Ponadto ryzyko osteoporozy zwiększa się przez: niską podaż wapnia, niedobór witaminy D, nadmierne spożycie alkoholu, palenie tytoniu, siedzący tryb życia lub unieruchomienie.
W przypadku kobiet tych czynników jest jeszcze więcej i obejmują dodatkowo: przejście menopauzy przed 45. rokiem życia, usunięcie jajników przed 45 rokiem życia, niski poziom estrogenu, przyjmowanie niektórych leków obniżających poziom hormonów.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoPóźne objawy osteoporozy
Osteoporoza przez długi czas nie powoduje bólu, rozwija się powoli i niepostrzeżenie. Utrata masy kostnej jest stopniowa. Zwykle dowiadujemy się o chorobie, gdy wystąpią już charakterystyczne dla nie objawy — złamania niskoenergetyczne, utrwalone garbienie czy obniżenie wzrostu.
To jednak niejedyne symptomy osteoporozy. Niektóre z nich pojawiają się wcześniej, ale są niespecyficzne, więc na pierwszy rzut oka trudno je przypisać do konkretnej choroby. Na jakie znaki zwrócić uwagę, szczególnie jeśli jest się w grupie ryzyka?
Wczesny objaw osteoporozy w ustach
Przegląd badań z 2019 r. opublikowany w "Journal of Dentristy" wykazał pozytywny związek między osteoporozą a chorobą przyzębia (11 z 17 badań potwierdziło ten związek, sześć nie wykazało znaczących powiązań).
Według naukowców osoby z osteoporozą mają większą skłonność do utraty kości wyrostka zębodołowego, zwłaszcza w przypadku istniejącego wcześniej zapalenia przyzębia. "Sugeruje to, że osteoporoza lub niski wskaźnik gęstości kości powinny być brane pod uwagę jako czynnik ryzyka progresji choroby przyzębia" — czytamy w badaniach. (Link do badań)
Tzw. cofające się dziąsła i choroby przyzębia mogą być spowodowane wieloma czynnikami (m.in. niewłaściwą higieną jamy ustnej), ale jeśli jesteś w grupie ryzyka, warto rozważyć diagnostykę pod kątem osteoporozy.
Podstawowym badaniem diagnostycznym w tej chorobie jest densytometria, czyli badanie gęstości mineralnej kości. Wykonuje się ją za pomocą specjalnego aparatu rentgenowskiego. Badanie jest krótkie — trwa ok. 15 minut, jest nieinwazyjne i bezbolesne. Inne badania pomocne w postawieniu diagnozy to RTG, morfometria trzonów kręgów wykonana techniką DXA oraz badania laboratoryjne określające stężenie markerów tworzenia (P1NP) i resorpcji (CTX) kości i tomografia komputerowa. Sprawdź: Choroba słabych kości. Jak wygląda wczesna diagnostyka osteoporozy?
Inne wczesne objawy osteoporozy
Do innych wczesnych objawów osteoporozy należą m.in. osłabiona siła chwytu. Badania pokazują, że kobiety po menopauzie, które miały słabszą siłę chwytu miały również mniejszą gęstość mineralną kości. Słabszy chwyt może też zwiększać ryzyko upadku. (Link do badania)
Uwagę warto zwrócić również na kondycję paznokci. Chociaż kruche i łamliwe paznokcie mogą być symptomem wielu dolegliwości, np. niedoboru witamin, u kobiet po 50. warto rozważyć również czy osłabiona płytka paznokcia nie ma związku z utratą gęstości kości. Zobacz: Co lekarz może "wyczytać" z twoich paznokci? To dlatego uważnie im się przygląda
Jak można zapobiegać osteoporozie? Mówiła o tym w Medonecie dr. n. med Maria Rell-Bakalarska:
— Na stan naszych kości pracujemy przez całe życie. Tak naprawdę zawsze dochodzi do zmian w składzie kości, polegających na tym, że w pewnym momencie dochodzi do przewagi procesów resorpcji kości, czyli jej ubywania. Jak się chronić przed osteoporozą? Trzeba przyjmować wapń i witaminę D3 w odpowiedniej ilości, ale bardzo ważna jest też aktywność fizyczna. W ten sposób budujemy masę mięśniową, zmniejszamy ryzyko upadku. W momencie rozpoznania osteoporozy stosujemy leki, a nie suplementy. Chorobę leczymy! Cały wywiad znajdziesz pod tym linkiem.