PiS złożył zawiadomienie na Tuska. Chodzi o wybór Nawrockiego na prezydenta

1 dzień temu 48
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

PiS żąda śledztwa ws. Tuska. Jest zawiadomienie

W piątek (18 lipca) posłowie Prawa i Sprawiedliwości poinformowali, że złożyli do prokuratury w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez premiera Donalda Tuska w związku z dodaniem adnotacji do uchwały Sądu Najwyższego stwierdzającej ważność wyboru prezydenta Karola Nawrockiego. Sprawa ma obejmować również działania innych funkcjonariuszy publicznych. Dokument przygotował Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurator generalny. 

PiS zwrócił uwagę na adnotację szefa rządu

1 lipca Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego przyjęła uchwałę, w której stwierdziła ważność wyborów na prezydenta Polski. Zgodnie z wynikami podanymi przez Państwową Komisję Wyborczą II turę głosowania wygrał Karol Nawrocki. Izba, która podjęła uchwałę, jest nieuznawana przez rząd, część środowiska sędziowskiego i prawniczego oraz europejskie trybunały i sądy. Dokument opublikowano 4 lipca w Dzienniku Ustaw. Do uchwały dodana została adnotacja mówiąca m.in., że orzecznictwo europejskich trybunałów nie pozwala na uznanie składu SN z tej sprawy za "sąd ustanowiony na mocy ustawy".

Zobacz wideo Karol Nawrocki odebrał uchwałę o wyborze prezydenta. "Będę burzyć mury nienawiści"

"Zmiana nie ma podstawy prawnej"

"Treść zawiadomienia wskazuje, że tekst uchwały opublikowany w Dzienniku Ustaw zawiera fragment, który nie występuje w oryginale zamieszczonym na stronie internetowej Sądu Najwyższego. Chodzi o obszerny ustęp powołujący się na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, kwestionujący niezależność Krajowej Rady Sądownictwa" - argumentowali przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Ocenili, że "zmiana ta nie ma podstawy prawnej i stanowi przerobienie dokumentu, opisane w Kodeksie karnym". "Podobne 'uzupełnienie' nie zostało zamieszczone w Dzienniku Ustaw przy publikacji wcześniejszej uchwały Sądu Najwyższego z 11 stycznia 2024 r., dotyczącej ważności wyborów parlamentarnych, mimo że została ona wydana przez tę samą izbę i ten sam skład orzekający sądu" - dodano. Wcześniej zawiadomienie do prokuratury ws. adnotacji złożyła również I prezes SN Małgorzata Manowska. W komunikacie SN podkreślono, że dodanie tej adnotacji to bezprawna ingerencja władzy wykonawczej i zuchwały atak na niezależność SN. 

Przeczytaj źródło