Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Fot. Pexels
„Ustawa medialna trafiła do prac rządu i jest na etapie wpisania do wykazu prac rządu, ale nie została skonsultowana przez wszystkie resorty” – przyznał w poniedziałek w Radiu Olsztyn wiceminister kultury Maciej Wróbel. Dodał, że wciąż trwa dyskusja na temat finansowania mediów publicznych. Wcześniej zapowiadano, że abonament radiowo-telewizyjny zostanie zlikwidowany.
Czytaj także: Prace nad reformą mediów publicznych odroczone? Mamy komentarz resortu kultury
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej
„Tutaj są różnice między resortami. My jesteśmy na stanowisku, że abonament to jest jednak podatek archaiczny, bo na smartfonie można oglądać telewizję, słuchać radia, a nie jest to odbiornik radiowy ani telewizyjny w myśl ustawy o opłatach abonamentowych, czyli nie należy uiszczać opłaty abonamentowej. Z kolei telewizor jest dzisiaj nie tylko odbiornikiem telewizyjnym, ale także ekranem, na którym wyświetlane są prezentacje na różnych konferencjach” - argumentował Wróbel i dodał, że nowa ustawa ma być zgodna z Europejskim Aktem o Wolności Mediów.
Według zapowiedzi nowa ustawa medialna zakłada m.in. likwidację Rady Mediów Narodowych, zmniejszenie liczby kanałów telewizji publicznej, ale nie ma w niej wprost zapisu o likwidacji TVP Info.
Zarządy mediów publicznych: Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz Polskiej Agencji Prasowej mają być wybierane w konkursach, które będą transmitowane na żywo.