Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
2025-07-13 12:00
publikacja
2025-07-13 12:00
Nad lakierami do paznokci, które będą dostarczać leki nie tylko miejscowo, ale też do organizmu, pracują biotechnolodzy z Politechniki Krakowskiej. Dzięki temu w przyszłości przy pomocy takich lakierów można będzie leczyć zarówno infekcje grzybicze, jak i ból czy stany zapalne.


Produkty do stylizacji paznokci od dłuższego czasu są nie tylko produktem kosmetycznym - przypominają naukowcy w informacji prasowej przesłanej PAP. Chociaż standardowe lakiery kolorowe zwykle nie mają właściwości leczniczych, to niektóre bazy pod lakier już tak, bo zawierają odżywcze składniki, jak keratyna, wapń, krzem, proteiny, które mają zwalczać łamliwość czy przebarwienia paznokci. Lakiery zawierające cyklopiroks mają z kolei właściwości przeciwgrzybicze. Produkty do paznokci zawierające mocznik lub pantenol są też skuteczne na stany zapalne czy łuszczycę paznokci.
Studenci drugiego roku biotechnologii na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej - Iga Chodak i Kamil Jurek - pod opieką specjalistek uczelni w dziedzinie chemii organicznej i technologii leków pracują obecnie nad tym, by nadać lakierom nowe terapeutyczne funkcje. Ich zdaniem lakiery dostarczające leki mogą być bardzo ciekawą alternatywą dla obecnie stosowanych sposobów podawania leków.
– Płytka paznokcia, w odróżnieniu od skóry, stanowi barierę o charakterze hydrofilowym. Dzięki tej właściwości może stanowić interesującą drogę podania leków o działaniu miejscowym, ale też ogólnoustrojowym. Z literatury wynika, że substancje aktywne mogą przenikać do ciała przez płytkę paznokciową nawet kilka dni, co stwarza możliwość opracowania lakierów umożliwiających stopniowe i kontrolowane uwalnianie leków ogólnoustrojowych, takich jak np. leki działające na ośrodkowy układ nerwowy – skomentowała cytowana w informacji prasowej dr hab. n. farm. inż. Jolanta Jaśkowska z Katedry Chemii i Technologii Organicznej na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej.
Dr Jaśkowska razem z inżynier Anną Drabczyk z tej samej katedry są ekspertkami merytorycznymi projektu. Wspierają go też mentorzy z firm, którzy specjalizują się we wdrażaniu tego typu rozwiązań do produkcji przemysłowej – dr hab. Edyta Pindelska (Advanced Pharma Solutions Sp. z o.o.) oraz Zbigniew Majka (Zbigniew Majka Consulting).
Młodzi badacze i ich opiekunowie skoncentrowali się na badaniu zastosowań lakierów jako systemów dostarczania leków przeciwgrzybiczych, przeciwbólowych i przeciwzapalnych. – Opracowaliśmy kilka prototypowych formulacji lakierów, które poddajemy testom z wykorzystaniem substancji czynnych o działaniu miejscowym, takich jak cyklopiroks, oraz substancji o potencjale działania ogólnoustrojowego, takich jak ibuprofen, naproksen czy nimesulid – wyjaśniła Chodak.
W przyszłości zespół planuje rozszerzyć badania o inne grupy substancji czynnych, co pozwoliłoby na zastosowanie terapeutycznych lakierów w leczeniu szerszego spektrum schorzeń.
– Już teraz obserwujemy, że niektóre substancje czynne uwalniają się natychmiast, a inne stopniowo, co będzie miało wpływ na końcową postać preparatu. Analizujemy ograniczenia technologiczne i fizykochemiczne – wyjaśnił Jurek.
Zdaniem krakowskich badaczy w pozornie prostych rozwiązaniach farmaceutycznych leży ogromny potencjał. Pomysły takie jak opracowanie lakieru, który może stać się innowacyjnym nośnikiem leku, otwierają drogę do tworzenia nowych terapii, nie tylko w zakresie dermatologii, ale też w wielu innych dziedzinach medycyny.
– W przypadku środków leczniczych o działaniu ogólnoustrojowym, stosowanie lakierów do paznokci jako ich nośników może mieć szczególne znaczenie przy niesteroidowych lekach przeciwzapalnych – podkreśliła dr Jaśkowska. Dodała, że poszukiwanie alternatywnych dróg podania tych leków jest wręcz medycznie wskazane, między innymi z powodu niepożądanych efektów ubocznych w obrębie przewodu pokarmowego.
- Podobnie jak transdermalne systemy terapeutyczne, lakiery mogłyby omijać efekt pierwszego przejścia w wątrobie, co potencjalnie zwiększa biodostępność i pozwala na stosowanie niższych dawek terapeutycznych leków. Nasz projekt może stanowić ciekawą alternatywę wobec dotychczas stosowanych form ich podania – wyjaśniła specjalistka.
Aktualnie naukowcy Politechniki Krakowskiej skupiają się na badaniach podstawowych dotyczących charakterystyki uwalniania substancji czynnych i identyfikacji potencjalnych ograniczeń. – W kolejnych etapach planujemy przeprowadzenie badań nad przenikaniem substancji bioaktywnych przez płytkę paznokciową. W zależności od uzyskanych wyników nie wykluczamy komercjalizacji projektu w przyszłości – zapowiedziała inż. Drabczyk.
Projekt leczniczych lakierów jest realizowany dzięki środkom finansowym Politechniki Krakowskiej w ramach laboratorium studenckich innowacji FutureLab PK. Stanowi kontynuację badań nad nowatorskimi metodami leczenia farmakologicznego prowadzonych w Kole Naukowym Chemii i Technologii Leków „Drug Design”. (PAP)
jjj/ bar/

Załóż firmę z kontem mBiznes i kartą firmową Mastercard - zgarnij nawet 2056 zł premii
Powiązane: Zdrowie
"Brak odpoczynku to zdrowotny kredyt, który trzeba będzie spłacić"Współczesne tempo życia i kult pracy powodują, że coraz więcej osób ma trudności z prawdziwym relaksem. Brak odpoczynku to zdrowotny kredyt, który trzeba będzie spłacić – powiedział PAP psychiatra ze Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie dr Michał Opielka.
Tak chcą załatać lukę lekarzy orzeczników ZUS. Znamy projektLekarze w trakcie specjalizacji i z minimum pięcioletnim stażem wykonywania zawodu lekarza będą mogli wchodzić w skład zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności – zakłada projekt rozporządzenia deregulacyjnego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Słodkie napoje i alkohol będą droższe? WHO apeluje o działaniaŚwiatowa Organizacja Zdrowia ogłosiła nową strategię, która zakłada 50% wzrost cen wyrobów tytoniowych, alkoholu i słodkich napojów do 2035 roku. Wpływy z wyższych podatków miałyby zwiększyć finansowanie opieki zdrowotnej w czasach rosnącego zadłużenia państw na całym świecie.
Polecane
„Psom i kotom wstęp wzbroniony”. Wakacje z czworonogiem to prawdziwe wyzwanie
Powódź, zalanie – jak uzyskać odszkodowanie? Poradnik ze wzorem zgłoszenia szkody
Piwnice, balkony, garaże. Czy ubezpieczenie mieszkania wykracza poza… sam lokal?
Duża zmiana dla klientów premium w mBanku
Wyjątkowy kwartał dla deweloperów, kurs bitcoina eksplodował, a Orlen przebił 100 mld zł
Chińczyk kasuje tesle, a social media boleśnie kasują kurs XTB
Przerwy techniczne w największych bankach. Sprawdź, kiedy zaplanowano prace
Cyfrowa rewolucja. W Millenium już zawrzesz umowę leasingu online
Dron, wysoki procent albo 1000 zł premii? Oto najciekawsze promocje bankowe
Dolar najdroższy od ponad dwóch tygodni. To może być słaby dzień dla złotego
Dom od powodzi da się ubezpieczyć. Ale koszty mogą być wyższe
Nowości na Bankier.pl – sekcja „Styl życia” i podcast ”Kurs na…”
Koniec oszustw na OC samochodu. Ubezpieczyciel sprawdzi PESEL klienta
Emerytury, stłuczki i sztuczna inteligencja. mObywatel z nowymi ciekawymi funkcjami
Akt oskarżenia wobec 23 osób ws. nierzetelnych faktur VAT za paliwo
Najnowsze
Rewolucja w podawaniu leków? Polscy badacze pracują nad leczniczymi lakierami do paznokci
Deregulacja może przyśpieszyć wzrost polskiej gospodarki
Kim Dzong Un potwierdził poparcie dla Rosji w wojnie z Ukrainą
Turystyka ważniejsza od złota. Tak Tanzania pozyskuje dewizy
Największa inwestycja w historii belgijskiej armii. Rząd kupi amunicję za 2,3 mld euro
Ghana zainteresowana ukraińskimi dronami. Chce zainwestować w ich produkcję
Zwolennicy teorii spiskowych chcą dymisji prokurator generalnej i szefa CIA
Trump zapowiada 30-procentowe cła na towary z UE i Meksyku. Padł termin
Krugman ma radę dla UE. "Podejmijcie kroki odwetowe wobec ceł Trumpa"
USA szykują się do wojny o Tajwan? Chcą deklaracji od Japonii i Australii
Iran wznowi rozmowy nuklearne z USA. "Jeśli nie będzie dalszych ataków"
Rośnie bilans ofiar śmiertelnych powodzi w Teksasie. 170 osób uznanych za zaginione
Szef MSWiA: zatrzymano kuriera z 3 nielegalnymi migrantami
Prokurator Skiba: Sąd aresztował podejrzanych ws. śmiertelnego wypadku na Wisłostradzie
MON Izraela zapowiedział budowę "humanitarnego miasta” dla Palestyńczyków
Popularne
Daleko nie popłynął. Tankowiec rozerwany przez eksplozję tuż po wypłynięciu z portu
Ukraińcy zmieniają narrację ws. Wołynia? "Oddajemy hołd i chylimy głowy"
Większe podwyżki w budżetówce? "Powinny wzrosnąć powyżej 3 proc."
"Twierdza Rosja" zajmuje aktywa warte biliony rubli. Wielka nacjonalizacja na Wschodzie
Prezes Cinkciarz.pl za kratki. Sąd zgodził się na tymczasowe aresztowanie, ale jest ale
„El Pais”: Europa traci Polskę po wyborach prezydenckich
KE niesłusznie potrąciła Polsce ok. 68 mln euro za niewstrzymanie wydobycia w Turowie
40% studentów rezygnuje na 1. roku. Powodem nieprzygotowanie?
Kurs bitcoina eksplodował. Szalony rajd na rynku kryptowalut
Kontenerowiec zatonął u wybrzeży Indii. Zażądano astronomicznego odszkodowania
Książka: Rafał Woś "Dziecięca choroba liberalizmu"
Rosjanie ostrzelali szpital w Charkowie. Trump: Zobaczycie, co się wydarzy
Polska2050 zagłosowała z PiS-em i Konfederacją. Hołownia tłumaczy dlaczego
Gramatyka: Umowa koalicyjna musi być zmieniona. Chodzi o stanowisko wicepremiera dla Polski2050
Dolar się wzmocnił. Kurs euro pnie się w górę