Rząd przyjął projekt znoszący część zmian w procedurach karnych z czasów rządów PiS

1 dzień temu 7
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
WAKACJE NA GIEŁDZIE

2025-07-15 19:08

publikacja
2025-07-15 19:08

Zakaz posługiwania się tzw. nielegalnymi dowodami, zmiany odnoszące się do tymczasowych aresztów oraz rezygnacja z części przepisów wprowadzonych w czasach PiS, np. poszerzających uprawnienia prokuratora - to część regulacji projektu noweli procedur karnych, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów.

Rząd przyjął projekt znoszący część zmian w procedurach karnych z czasów rządów PiS
Rząd przyjął projekt znoszący część zmian w procedurach karnych z czasów rządów PiS
fot. josefkubes / / Shutterstock

O założeniach projektu nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, który przygotował resort sprawiedliwości, mówił we wtorek po posiedzeniu Rady Ministrów rzecznik rządu Adam Szłapka.

- Zasadniczą częścią tego projektu ustawy jest wyeliminowanie tych najbardziej kontrowersyjnych zapisów, które zostały wprowadzone przez zmiany Zbigniewa Ziobry. Chodzi np. o nadużywanie aresztu tymczasowego, o wykorzystywanie tzw. procedury dowodu owoców zatrutego drzewa, czyli wykorzystanie dowodów w postępowaniu karnym zdobytych nielegalnie albo wykorzystywanie technik operacyjnych, czy zbierania informacji i wykorzystywania ich w innych procesach karnych niż w sprawach, w których zostały zbierane - powiedział Szłapka.

Jak tłumaczył, celem zmian ma być zwiększenie poczucia bezpieczeństwa obywateli, a jednocześnie państwo będzie posiadało narzędzia do zwalczania przestępców. Rzecznik rządu dodał, że nowela ustawy ma też wyeliminować uznaniowość prokuratury i wzmocnić decyzję sądu.

Znacząca grupa zmian odnosi się do kwestii stosowania tymczasowych aresztów. „Zgodnie z dyrektywą minimalizacji tymczasowego aresztowania i jego ostateczności jako środka zapobiegawczego, przepisy wymagają, aby sąd badał, czy dla zabezpieczenia prawidłowości toczącego się postępowania niezbędne jest stosowanie tymczasowego aresztowania czy wystarczający jest inny środek o charakterze nie izolacyjnym” - wskazano w uzasadnieniu projektu.

W związku z tym, m.in. zaproponowano - jak to określono - nowe odmienne podejście do możliwości stosowania tymczasowego aresztowania z powodu tzw. surowości kary. Dlatego po zmianie ma nastąpić podniesienie górnej granicy kary pozbawienia wolności - rozumianej jako surowa - z 8 na 10 lat. Ponadto ma nastąpić powrót do zapisów sprzed czasów rządów PiS, zgodnie z którym „tymczasowe aresztowanie nie może być stosowane, jeżeli przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 2 lat”. Za poprzednich rządów tę granicę obniżono bowiem do kary roku pozbawienia wolności.

Kolejny ważny aspekt proponowanych zmian odnosi się do obecnej możliwości wykorzystania w postępowaniu karnym tzw. nielegalnych dowodów. Obecny przepis głosi bowiem, że „dowodu nie można uznać za niedopuszczalny wyłącznie na tej podstawie, że został uzyskany z naruszeniem przepisów postępowania lub za pomocą czynu zabronionego, (...) chyba że dowód został uzyskany w związku z pełnieniem przez funkcjonariusza publicznego obowiązków służbowych, w wyniku: zabójstwa, umyślnego spowodowania uszczerbku na zdrowiu lub pozbawienia wolności”.

Jednak, jak przypomnieli autorzy projektu regulacja taka, co wielokrotnie wskazywano, „narusza konstytucyjną zasadę działania na podstawie prawa” oraz „narusza zaufanie do państwa”. W związku z tym w projekcie zawarto przepis mówiący, że „niedopuszczalne jest przeprowadzenie i wykorzystanie dowodu uzyskanego do celów postępowania karnego za pomocą czynu zabronionego”.(PAP)

from/ andr/ rbk/

Załóż firmę z kontem mBiznes i kartą firmową Mastercard - zgarnij nawet 2056 zł premii

Załóż firmę z kontem mBiznes i kartą firmową Mastercard - zgarnij nawet 2056 zł premii

Powiązane: Prawo dla każdego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło