Badania przeprowadziły platforma HR Remote i JobLeads, międzynarodowy portal z ofertami pracy i na podstawie uzyskanych wyników określiły, gdzie sytuacja pracowników jest najlepsza.
Jak podaje Euronews, JobLeads sklasyfikował kraje europejskie pod kątem wieku emerytalnego, liczby przepracowanych godzin rocznie, wypalenia zawodowego, wskaźników pracy zdalnej i dni chorobowych. Natomiast Remote oceniło 60 najbogatszych krajów świata pod względem produktu krajowego brutto (PKB), uwzględniając takie wskaźniki jak bezpieczeństwo i przyjazność dla osób LGBTQ+, a także tradycyjne wskaźniki zatrudnienia, takie jak płaca zasadnicza, średnia długość tygodnia pracy i dni ustawowo wolne od pracy.
Dwóch liderów
Wyniki badań obu firm nie były jednoznaczne. Na szczycie listy państw najlepszych dla pracowników stworzonej przez JobLeads był to Luksemburg, podczas gdy w przypadku listy Remote wśród państw europejskich najwyżej została oceniona Irlandia.
Luksemburg JobLeads liderem badania JobLeads
Jak wynika z raportu JobLeads, Luksemburg oferuje „szczególnie zrównoważone” warunki pracy. Wśród pozytywnych czynników potwierdzających najwyższą pozycję księstwa jest 35-godzinny tydzień pracy w ciągu około 35 lat pracy zawodowej. Jako ocenił JobLeads miejsca pracy w Luksemburgu oferują również średnio 14 dni zwolnienia lekarskiego, co jest wartością znacznie wyższą niż średnia europejska.
Po stronie negatywów JobLeads umieścił wskaźnik wypalenia zawodowego w Luksemburgu, który był nieco wyższy od przeciętnego i wynosi 11,6 proc. wśród pracowników etatowych. Zdaniem badaczy może to być związane z wysokim odsetkiem pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin i pracujących z domu.
Europejski lider według Remote
W badaniu Remote, które oceniało największe gospodarki świata pierwsze miejsce zajęła Nowa Zelandia, ale tuż za nią znalazła się Irlandia, która uzyskała najlepszy wynik wśród państw Starego Kontynentu. Jak twierdzą badacze Remote Zielona Wyspa to jest jeden z najbezpieczniejszych krajów do życia i pracy.
W badaniu Remote siedem europejskich państw znalazło się w pierwszej dziesiątce światowego rankingu najlepszych krajów do pracy i życia, w tym Belgia, Niemcy, Norwegia, Dania, Hiszpania i Finlandia. Pierwszą dziesiątkę uzupełniły Kanada i Australia. Stany Zjednoczone spadły z 55. na 59. miejsce na liście.
Belgia wysoko w obu badaniach
Belgia, choć nie znalazła się w czołówce żadnego z badań, wypadła dobrze w obu. W badaniu Remote zajęła trzecie miejsce, a w analizie JobLeads czwarte. Oba badania wykazały, że Belgowie pracują 34,1 godziny tygodniowo – średnio o godzinę krócej niż ich koledzy w Luksemburgu, Francji i Szwecji, które znalazły się na szczycie listy w raporcie JobLeads.
Belgia również uzyskała wysokie wyniki w badaniu Remote, zwłaszcza jeśli chodzi o dni ustawowo wolne od pracy, urlopy chorobowe i macierzyńskie.
Kraj ten, ex aequo ze Szwecją, zanotował najwyższy odsetek pracowników, którzy zgłosili jakąś formę pracy hybrydowej lub zdalnej – 14,3 proc.. Po stronie minusów analitycy umieścili wysoki wiek emerytalny, który wynosi 66 lat i jest wyższy niż w krajach na szczycie listy.
Duża różnica w wynikach Francji
Francja uzyskała w obu raportach dość odmienne wyniki. W badaniu JobLeads zajęła drugie miejsce, podczas gdy w raporcie Remote uplasowała się dopiero na 16. miejscu.
Źródło: Euronews