Te towary drożały najmocniej w czerwcu. Inflacja zgodna z szacunkiem

4 dni temu 8
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

2025-07-15 10:00

publikacja
2025-07-15 10:00

Czerwcowy odczyt inflacji GUS w Polsce pokrył się ze wstępnym szacunkiem sprzed dwóch tygodni. Indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) był nieznacznie wyższy niż w maju, a w minionym miesiącu najmocniej drożały rekreacja, kultura i używki.

Te towary drożały najmocniej w czerwcu. Inflacja zgodna z szacunkiem
Te towary drożały najmocniej w czerwcu. Inflacja zgodna z szacunkiem
fot. Raketir / / Shutterstock

W czerwcu 2025 roku indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) był o 4,1% wyższy w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku – podał Główny Urząd Statystyczny. Tym samym odczyt pokrył się z tzw. szybkim szacunkiem z końcówki czerwca. Względem maja wskaźnik CPI wzrósł o 0,1% - czyli w takim samym stopniu, jak raportowano pierwotnie. Usługi podrożały w czerwcu o 0,8%, a ceny towarów spadły o 0,2%.

Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (w %) (GUS)

Kwiecień i maj były miesiącami, w których nastąpiło zejście z inflacyjnego "płaskowyżu", trwającego od jesieni ubiegłego roku, kiedy roczna dynamika CPI kształtowała się w przedziale od 4,7% do 5,0%. Przez cały pierwszy kwartał inflacja CPI znajdowała się na poziomie 4,9%. W kwietniu nastąpił jej spadek do 4,3%, a w maju indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych obniżył się do 4%.

ReklamaGiełda na próbę, nagrody na serio. Zagraj o gotówkę, samochód i sławę!

Droższa rozrywka i kultura

- W czerwcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie: rekreacji i kultury (o 1,4%), żywności (o 0,2%), restauracji i hoteli oraz napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (po 0,6%) i łączności (o 0,7%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o: 0,10 p. proc., 0,04 p. proc. oraz po 0,03 p. proc. Niższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 1,7%) oraz transportu (o 0,4%) obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,06 p. proc i 0,04 p. proc. - podał GUS. 

Jak wskazał Główny Urząd Statystyczny, w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku najmocniej, bo aż o 10,5% podrożały koszty użytkowania mieszkania lub domu i nośników energii. Znacząco w górę poszły także ceny w kategoriach edukacja (8,0%), napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe (o 6,7%), restauracje i hotele (o 6,0%), żywność i napoje bezalkoholowe (o 4,9%) zdrowie (o 4,6%) oraz rekreacji i kultury (o 3,3%).

Niższe ceny w porównaniu do czerwca ubiegłego roku odnotowano w kategoriach transport (o 6,0%) oraz odzieży i obuwia (o 1,5%), co obniżyło wskaźnik inflacji CPI odpowiednio o 0,67 p. proc. i 0,06 p. proc. 

Popatrzmy, jak zmieniły się ceny w poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2025 r. w porównaniu z czerwcem 2024 r.https://t.co/jOz42hH1jR#GUS #CPI #WskaźnikCen #statystyki #inflacja pic.twitter.com/lsaLWnhDxe

— GUS (@GUS_STAT) July 15, 2025

Niższa inflacja już wkrótce

Według prognoz NBP już w lipcu inflacja spadnie poniżej 3%. Przyczyni się do tego przede wszystkim efekt wysokiej zeszłorocznej bazy – od lipca ceny energii będziemy już porównywać z cenami po podwyżkach taryf z lipca 2024 roku. Po drugie, w życie wejdą obniżone taryfy na gaz ziemny. Po trzecie, wygasać będzie efekt podwyżki stawki VAT na żywność. 

"Inflacja CPI w czerwcu wzrosła do 4,1% r/r z 4,0% r/r, zgodnie z szybkim szacunkiem. W czerwcu inflacja usługowa wzrosła do 6,3% r/r z 6,0% r/r w maju, a towarowa spadła do 3,2% r/r z 3,3% r/r w maju. To ostatni miesiąc z inflacją przekraczającą przedział wahań od celu (1,5-3,5% r/r) – już w lipcu inflacja z przytupem spadnie poniżej 3% r/r." - skomentowali ekonomiści Banku PKO BP.

Inflacja CPI w czerwcu wzrosła do 4,1% r/r z 4,0% r/r, zgodnie z szybkim szacunkiem. W czerwcu inflacja usługowa wzrosła do 6,3% r/r z 6,0% r/r w maju, a towarowa spadła do 3,2% r/r z 3,3% r/r w maju. To ostatni miesiąc z inflacją przekraczającą przedział wahań od celu (1,5-3,5%… pic.twitter.com/LbdBvhUERr

— PKO Research (@PKO_Research) July 15, 2025

"Inflacja w czerwcu w Polsce wzrosła o 4,1% r/r z 4,0% r/r przed miesiącem, zgodnie z wstępnym szacunkiem. Ceny usług rosły o 6,3% r/r a towarów o 3,2% r/r. Od lipca wejdziemy w zakres celu inflacyjnego NBP --> 2,5% +/- 1 p.p." - napisał na platformie X dział analiz Alior Banku. 

"Czerwcowa inflacja potwierdzona na 4,1%r/r. Inflacja bazowa prawdopodobnie wzrosła do 3,4%r/r z 3,3%r/r w maju. W lipcu spadek inflacji CPI poniżej 3% i względna stabilizacja w kolejnych miesiącach. RPP będzie kontynuowała obniżki stóp. We wrześniu niewykluczone cięcie o 50pb" - skomentowali ekonomiści banku ING. 

MM

Źródło:

Przeczytaj źródło