Wiesz co to "humbug" i "koafiura"? Rozwiąż quiz o zapomnianych słowach

1 dzień temu 11
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Czy wiesz, czym są "kugiel" albo "monidło"? A może "powała" to dla ciebie oczywistość? Sprawdź swoją wiedzę o słowach, które brzmią jak zagadki! W tym quizie odkryjesz, jak dobrze znasz językowe perełki — rzadkie, zapomniane i dziwne. Uwaga! Przy niektórych pytaniach nieźle się napocisz!

1. Co oznacza słowo "dryndziarz"?

osoba, która sprzedaje lody na ulicy

ktoś, kto zajmuje się naprawą zegarów

człowiek, który gra na harmonii

dorożkarz Następne pytanie

To dawne określenie dorożkarza, czyli osoby wożącej ludzi konną dorożką. W gwarze warszawskiej i poznańskiej używano go też czasem na taksówkarza. Słowo pochodzi od "drynda” (dorożka) i dziś jest raczej historyczne.

2. "Humbug" to:

rodzaj małego kufra na ubrania

dawne określenie na kieszeń w ubraniu

mistyfikacja Następne pytanie

"Humbug” to angielskie określenie na oszustwo, bujdę lub ściemę – coś fałszywego i naciąganego, jak "pic na wodę”. Może też oznaczać osobę, która celowo wprowadza innych w błąd.

3. "Belfer" to inaczej:

pedagog Następne pytanie

"Belfer” to potoczne określenie nauczyciela, najczęściej szkolnego. Używane jest żartobliwie lub z lekką ironią, ale bywa też neutralne.

4. Kim jest "kuglarz"?

cyrkowcem Następne pytanie

"Kuglarz" to artysta uliczny lub cyrkowy, który robi pokazy zręcznościowe, jak żonglerka, iluzje czy fireshow. Dawniej bawił ludzi magicznymi sztuczkami i teatrem lalek. Dziś kuglarstwo łączy kreatywność i świetną koordynację, by zachwycać widzów.

5. Co oznacza słowo "szwargot"?

rodzaj dawnego instrumentu muzycznego

gwar, hałas, niezrozumiała mowa

specjalny rodzaj tańca ludowego

narzędzie do obróbki drewna

gwar, hałas, niezrozumiała mowa Następne pytanie

"Szwargot” to niezrozumiała, obco brzmiąca mowa, czasem przypominająca bełkot. Dawniej oznaczał też tajny język używany w grupach, np. przez złodziei, by ukryć znaczenie rozmów.

6. Starannie ułożona fryzura to:

koafiura Następne pytanie

"Koafiura" to przestarzałe, żartobliwe określenie na fryzurę, szczególnie ozdobną i wymyślną. W XIX w. używano go na uczesania arystokracji, dziś pojawia się raczej w humorystycznym stylu.

7. Co oznacza słowo "powała"?

sufit Następne pytanie

"Powała" to drewniany sufit z desek w dawnych domach, układany na belkach stropowych. W chłopskich chatach pełniła funkcję ocieplonego sufitu, a dziś można ją zobaczyć w skansenach. Czasem mówi się tak też o gęstej warstwie mgły.

8. Co to jest "paltot"?

płaszcz Następne pytanie

"Paltot" to dawne określenie na palto, czyli długi, ciepły płaszcz na zimę. Słowo pochodzi z francuskiego i było popularne w XIX w., dziś spotyka się je głównie w literaturze lub historycznych tekstach.

9. "Frymuśny" czyli:

wymyślny Następne pytanie

"Frymuśny" to dawne określenie na coś wymyślnego, ozdobnego lub nietypowego, np. frymuśny kapelusz czy ciuszki. Słowo ma francuskie korzenie. Bywa używane żartobliwie lub w literaturze. Dziś jest rzadko spotykane.

10. Co to jest "antaba"?

alternatywa klamki Następne pytanie

"Antaba" to metalowy uchwyt w formie pałąka lub obręczy, używany do otwierania drzwi, bram czy skrzyń. Dziś spotykana głównie jako pochwyt drzwiowy, stanowi alternatywę dla klamki.

11. Jeśli ktoś ma "dryg", to ma:

talent Następne pytanie

"Dryg” to potoczne określenie na talent, smykałkę lub predyspozycje do czegoś. Wywodzi się od czasownika "drygać” – "drgać, podskakiwać”. Synonimy to smykałka czy żyłka.

12. Co to jest "szynkwas"?

lada Następne pytanie

"Szynkwas" to dawne określenie na ladę lub bufet w karczmach i szynkach, gdzie serwowano alkohol. Wyraz pochodzi z niemieckiego "Schenkfass" (nalewanie z beczki). Na Śląsku nadal oznacza ladę barową, a fraza "oprzi to o szynkwas” zachęca do postawienia kolejki.

13. "Monidło" to:

portret ślubny Następne pytanie

"Monidło" to ręcznie podkolorowany portret realistyczny, zwykle na podstawie czarno-białej fotografii, często ślubnej. Było tańszą alternatywą dla malarskich portretów, popularną w XIX i XX w., szczególnie wśród mniej zamożnych. Usta, oczy i stroje upiększano farbami, co nadawało im dostojny, choć czasem kiczowaty wygląd.

14. Co to jest "kugiel"?

rodzaj dawnej gry towarzyskiej

narzędzie do obróbki metalu

specjalny rodzaj ozdoby choinkowej

potrawa z ziemniaków i mięsa

potrawa z ziemniaków i mięsa Następne pytanie

"Kugiel" lub "kugel" to tradycyjna zapiekanka z kuchni żydowskiej, przygotowywana z tartych ziemniaków, jajek i cebuli, z dodatkiem mąki i mięsa, np. żeberek. W Polsce popularna na Podlasiu, Mazurach czy w regionie świętokrzyskim (np. kugiel z Czermna). Regionalnie "kugiel" znany jest też jako rejbak lub babka ziemniaczana, choć różni się dodatkami i konsystencją.

15. Utwór literacki lub filmowy o niskiej wartości artystycznej to:

ramota Następne pytanie

"Ramota" to pejoratywne określenie dzieła literackiego lub filmowego o niskiej wartości artystycznej, często przestarzałego, nudnego lub nieudolnego. Współcześnie używane ironicznie, jako synonim "gniota” czy "szmiry”.

Twój wynik: Słabo!

Spokojnie, każdy kiedyś zaczynał! Być może te słowa były dla ciebie nowe, ale teraz już wiesz o nich więcej!

Twój wynik: Do przodu!

Idź dalej tą drogą! Język polski skrywa jeszcze wiele tajemnic!

Twój wynik: Brawo!

Rzadkie i zapomniane słowa to dla ciebie bułka z masłem.

Przeczytaj źródło