Wyjątkowy kwartał dla deweloperów, kurs bitcoina eksplodował, a Orlen przebił 100 mld zł

1 dzień temu 4
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Jacek Misztal2025-07-12 06:00redaktor Bankier.pl

publikacja
2025-07-12 06:00

Kończymy burzliwy tydzień nie tylko w pogodzie. Rynki finansowe prężą muskuły - bitcoin szczytuje, kapitalizacja Orlenu puchnie, ale kredyty hipoteczne w Polsce wciąż należą do najdroższych w UE. Zapraszamy na gospodarcze podsumowanie tygodnia na wykresach.

Wyjątkowy kwartał dla deweloperów, kurs bitcoina eksplodował, a Orlen przebił 100 mld zł
Wyjątkowy kwartał dla deweloperów, kurs bitcoina eksplodował, a Orlen przebił 100 mld zł
fot. Eightshot_Studio / / Shutterstock

1. Kurs bitcoina eksplodował. Szalony rajd na rynku kryptowalut

Notowania bitcoina kontynuują rajd i znajdują się na najwyższym poziomie w historii, a w ślad za nim podążają kursy pozostałych kryptowalut. Potężne zwyżki na rynku doprowadziły do przymusowego zamknięcia lewarowanych pozycji wielu inwestorów grających na spadki.

CoinGecko

2. Orlen przebił wyceną 100 mld zł i trafił do elitarnego klubu. Polski gigant wart więcej niż znane firmy

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie spółka Orlen po raz pierwszy w historii została wyceniona na ponad 100 mld zł. Multienergetyczny czempion to w tej chwili najbardziej wartościowa polska firma i trzecia w historii, która przebiła symboliczną barierę. Gdzie wycena polskiego giganta plasuje go wśród największych firm na światowych giełdach i w UE?

Bankier.pl
Dywidendowe żniwa zbiorą miliardy i wysokie stopy. Koniec energetycznej suszy

3. Deweloperzy pokazują, ile sprzedają po spadku stóp. Lider: Kredyty wciąż należą do najdroższych w UE

To był wyjątkowy kwartał dla deweloperów bowiem po raz pierwszy od 2023 r., miała w nim miejsce obniżka stóp procentowych. Czy i jak majowe cięcie przełożyło się na liczbę zawieranych transakcji na rynku nieruchomości, po części pokazują dane największych deweloperskich spółek z GPW. Prezes jednego z liderów rynku narzeka, że kredyty hipoteczne w Polsce wciąż są drogie na tle UE.

4. W JSW produkcja rośnie, sprzedaż sią poprawia, ale przychody maleją

Notowana w mWIG40 spółka JSW pokazała wybrane szacunkowe dane operacyjne za II kwartał 2025 r., które wskazują na wyraźny wzrost produkcji oraz nieco lepszą sprzedaż. Niestety przychody spółki wciąż są pod presją spadających cen węgli.

Bankier.pl

5. Od lidera do średniaka. Polska już nie przewodzi w Unii we wzrostach cen nieruchomości

Jeszcze w III kw. 2023 r. wzrosty cen nieruchomości w Polsce liczone rok do roku należały do najwyższych w Unii Europejskiej. Najnowsze dane Eurostatu to już inna historia. W jednym z porównań nasz rynek jest bliski czołówki, ale gdy uszeregujemy dane od najniższych dynamik.

bankier.pl

6. Przed górą złota USA rośnie złota „górka” w Chinach. Zaczęło się od wyboru Trumpa

Czerwiec był ósmym miesiącem z rzędu, w którym Ludowy Bank Chin był aktywny na rynku złota. Oficjalne zasoby kruszcu powiększyły się o ponad 2 tony, ale ich udział w całkowitych rezerwach walutowych wciąż jest najmniejszy wśród czołowych krajów z górami złota w skarbcach.

NBP zrobił pauzę na drodze do 600 ton złota. Pierwszy w tym roku miesiąc bez nowego kruszcu

7. Kredyt sposobem na zaplanowane wydatki. Tak Polacy mówią o swoich długach

Z badania Federacji Konsumentów wynika, że aż 91% Polaków nie ma problemów ze spłatą zobowiązań. Choć pożyczamy głównie na nieprzewidziane wydatki, to tylko co piąty ankietowany robi to z powodu braku pieniędzy. Polacy zaciągają długi świadomie, ale ich wiedza o finansach jest przeciętna.

Raport Federacji Konsumentów "Sytuacja finansowa Polaków. Czy spłacamy swoje długi?"

8. 2 lata „Bezpiecznego kredytu 2 procent”. Tych konsekwencji nikt się nie spodziewał

W lipcu 2023 r. w pierwszych bankach rozpoczęto przyjmowanie wniosków na kredyty hipoteczne z dopłatami. Niewielu spodziewało się wówczas, jak krótkie życie będzie miał ten program i jak dalekosiężne skutki.

ZBP

Źródło:

Przeczytaj źródło