Duże zmiany w kanale TVN WBD. Opuszcza naziemną telewizję

1 dzień temu 14
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

fot. Shutterstock fot. Shutterstock

Związana z TVN Warner Bros. Discovery spółka Green Content zdecydowała pod koniec 2024 roku, że nie będzie przedłużać koncesji naziemnej dla stacji Metro. Analogiczną decyzję podjęła Grupa Kino Polska odnośnie kanału Zoom TV. Oba kanały mają skupić się na dystrybucji kablowo-satelitarnej.

Nadawcy, którym zależy na kontynuowaniu nadawania, powinni złożyć wnioski o przedłużenie koncesji na rok przed wygaśnięciem dotychczasowej. Koncesja satelitarna Zoom TV kończy się 28 lipca 2026 roku, a Metro 2 sierpnia 2026 roku. Metro wniosek już o przedłużenie koncesji satelitarnej złożyło. 

Co zmieni się w koncesji kanału Metro?

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

KRRiT podała, że nadawca zamierza realizować zapisy dotychczasowej koncesji do dnia 29 grudnia, czyli daty opuszczenia ósmego multipleksu. Później planuje zwiększyć udział audycji rozrywkowych z 6 proc. do 25 proc. i innych rodzajów audycji z 6 proc. do 10 proc., zmniejszyć udział filmów fabularnych z 29 proc. do 25 proc.

–  Wnioskodawca rezygnuje z dotychczasowej deklaracji w zakresie obowiązku nadawania audycji informacyjnych, publicystycznych, dokumentów, filmów animowanych, audycji edukacyjnych, poradniczych, dla dzieci i młodzieży, artystyczno- kulturalnych i prezentujących muzykę rozrywkową – dodała KRRiT. Jako pierwszy o zmianach w koncesji poinformował „Press”.

Nadawca Metro uważa, że zmiany pozwolą mu lepiej dopasować się do potrzeb odbiorców. –  Nowa struktura programowa przewiduje udział filmów fabularnych i seriali, programów rozrywkowych oraz innych rodzajów audycji zgodnie z potrzebami odbiorców, w tym audycji o różnorodnej tematyce dotyczących: zdrowia, przyrody, kultury, społeczeństwa, nauki i technologii – wyjaśnia KRRiT.

Niedawno KRRiT opublikowała listę podmiotów zainteresowanych zastąpieniem Metro i Zoom TV na MUX-8. W odpowiedzi na ogłoszenie wpłynął jedynie wniosek Telewizji Republika, która chce nadawać uniwersalny kanał Republika 2. Regulator może rozpisać kolejny konkurs w tej sprawie.

Niewykluczone, że dojdzie do tego równolegle z konkursem dotyczącym miejsca zwolnionego przez ViDoc TV. Kanał w połowie lutego został usunięty przez Emitela, operatora multipleksów, w związku z blisko 5 mln zaległości. Nadawcy krytykują MUX-8 za emisję w paśmie VHF, która czasami wymaga bardziej rozbudowanej anteny. Poza Metro i Zoom TV na ósmym multipleksie są dostępne: WP, Nowa TV, Republika i wPolsce24. 

Przeczytaj źródło