Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
- Coraz więcej Polaków wybiera przyczepy kempingowe na wakacje
- Brak znajomości przepisów drogowych wiąże się z ryzykiem wysokich mandatów oraz potencjalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa
- Policja szczególnie monitoruje kierowców z przyczepami w sezonie wakacyjnym, kładąc nacisk na prędkość i manewrowanie pojazdem
Zasady podróżowania z przyczepą kempingową
Według polskiego prawa zakaz korzystania z lewego pasa na autostradach i drogach ekspresowych obowiązuje dla zespołów pojazdów o długości przekraczającej 7 m, jeżeli poruszają się po drogach z co najmniej trzema pasami ruchu w jednym kierunku.
Zobacz również: Policjanci chcieli mu dać mandat za mruganie światłami. Skończyło się sądem
Oznacza to, że np. samochód osobowy z przyczepą kempingową, którego łączna długość zestawu przekracza wspomniane 7 m, może korzystać wyłącznie z dwóch skrajnych prawych pasów. Długość zestawu to suma długości samochodu i przyczepy, przy czym nie uwzględnia się elementów wystających, takich jak hak holowniczy czy kula.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoPrzepis dotyczy wyłącznie autostrad i dróg ekspresowych z co najmniej trzema pasami ruchu w jednym kierunku. Na odcinkach dwupasmowych kierowcy z przyczepami mogą korzystać z lewego pasa w celu wyprzedzania innych pojazdów.
Auto z przyczepą kempingową a mandaty
Nieprzestrzeganie przepisu o zakazie korzystania z lewego pasa może kosztować kierowcę 500 zł i 6 punktów karnych. Co więcej, jeśli policja stwierdzi przekroczenie prędkości, mandaty mogą zostać zsumowane. Przykładowo, kierowca jadący lewym pasem z prędkością 110 km na godz. może otrzymać łączny mandat przekraczający 1 tys. zł.
Kierowcy ciągnący przyczepy muszą pamiętać o niższych limitach prędkości:
- 80 km na godz. – na autostradach i drogach ekspresowych,
- 70 km na godz. – poza terenem zabudowanym,
- 50 km na godz. – w terenie zabudowanym.
Odstępy również mają znaczenie
Kierowcy z przyczepami muszą również pamiętać o specjalnych zasadach dotyczących odstępów w tunelach o długości ponad 500 m. Podczas gdy samochody osobowe muszą zachować odstęp minimum 50 m, zespoły pojazdów muszą utrzymać co najmniej 80 m.
W sezonie wakacyjnym policja zwraca większą uwagę na kierowców z przyczepami. Kontrole obejmują zarówno prędkość, jak i sposób poruszania się po drogach. Warto więc pamiętać o obowiązujących zasadach, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.