Komisarz UE ds. obronności: powinniśmy zbudować mur dronowy

3 dni temu 7
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
WAKACJE NA GIEŁDZIE

2025-07-15 09:14

publikacja
2025-07-15 09:14

Unijny komisarz ds. obronności Andrius Kubilius zaapelował do Litwy i innych krajów regionu o zbudowanie „muru dronowego” i przygotowanie się do masowej produkcji dronów po ubiegłotygodniowym naruszeniu litewskiej przestrzeni powietrznej przez dron produkcji rosyjskiej.

 powinniśmy zbudować mur dronowy
 powinniśmy zbudować mur dronowy
fot. Bart Biesemans / /  Reuters / Forum

- Ten incydent pokazuje, że taki dron jest w stanie naruszyć litewską przestrzeń powietrzną. Pozostaje kwestią otwartą, czy Litwa jest gotowa bronić się przeciwko takim zagrożeniom i czy ma to tego niezbędny potencjał – powiedział Kubilius w poniedziałek w telewizji LRT.

- Dlatego apeluję do Litwy i innych krajów regionu, by pracowały nad Planem Obrony Wschodniej Granicy: planem fizycznej ochrony, polegającej przede wszystkim na zainstalowaniu szeregu barier fizycznych na ziemi, ale obejmującej nie tylko mur fizyczny, lecz również stworzenie muru dronowego – oznajmił.

W maju 2024 r. ówczesna ministra spraw wewnętrznych Litwy Agne Bilotaite ogłosiła, że kraje regionu uzgodniły, iż stworzą mur dronowy wykorzystujący bezzałogowe samoloty do monitorowania granicy i obejmujący rozmieszczenie antydronowych systemów, które zatrzymają drony używane do przemytu oraz przeprowadzania prowokacji ze strony państw obcych.

W marcu br. Litwa i Estonia nie uzyskały jednak unijnego finansowania na ten projekt.

Według Kubiliusa „niewiele świadczy” o tym, by Litwa i inne kraje bałtyckie były właściwie przygotowane do odpowiadania na ewentualne ataki dronowe Rosji.

- W tej chwili chodzi nie tyle o produkowanie i magazynowanie dronów, ile o naukę i szkolenie zespołów ludzi, którzy byliby w stanie bardzo szybko wyprodukować drony w dowolnym momencie i w liczbie wymaganej dla muru dronowego – ocenił.

W czwartek litewska straż graniczna zauważyła obiekt latający, który według wojska pozostał w litewskiej przestrzeni powietrznej przez mniej więcej trzy minuty, po czym rozbił się w pobliżu zamkniętego przejścia granicznego z Białorusią, sojuszniczką Rosji, w Szumsku. (PAP)

mw/ akl/

Masz 18-26 lat? Załóż konto i zyskaj do 400 zł nagrody!

Masz 18-26 lat? Załóż konto i zyskaj do 400 zł nagrody!

Powiązane: Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło