Pierwsze takie zdjęcie Słońca. Wykonano je z rekordowo małej odległości

1 dzień temu 3
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera

NASA przedstawiła niezwykłą fotografię, którą sonda Parker Solar Probe wykonała pod koniec ubiegłego roku w trakcie swojego przelotu obok Słońca. Zdjęcie wykonane z wnętrza atmosfery słonecznej jest rekordowe – zrobiono je w odległości zaledwie 6,1 mln km od powierzchni naszej gwiazdy. Co więcej, nigdy wcześniej nie zarejestrowano na fotografiach tak dokładnego obrazu wiatru słonecznego, który ułatwia dostrzeżenie jego kluczowych cech.

Sonda Parker Solar Probe rozpoczęła swoją podróż w kierunku Słońca w największym zbliżeniu 24 grudnia 2024 roku. Przeleciała zaledwie 6 mln km od powierzchni w czasie peryhelium, a jej zadaniem było zbieranie danych o koronie i wietrze słonecznym. Zdjęcie wykonane przez narzędzie WISPR pozwala naukowcom przyjrzeć się, co konkretnie dzieje się ze wspomnianych wiatrem. Po raz pierwszy w wysokiej rozdzielczości udało się uchwycić zderzenie wielokrotnych koronalnych wyrzutów masy, które mają kluczowy wpływ na pogodę kosmiczną.

Jak wskazuje Nicky Fox, zastępczyni administratora w Dyrekcji Misji Naukowych NASA:

Sonda Parker Solar Probe po raz kolejny przeniosła nas w dynamiczną atmosferę naszej najbliższej gwiazdy. W końcu możemy na własne oczy zobaczyć, skąd biorą się zagrożenia związane z pogodą kosmiczną dla Ziemi, a nie opierać się tylko na modelach. Te nowe dane pomogą nam znacznie udoskonalić prognozy pogody kosmicznej, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym astronautom i chronić naszą technologię tutaj, na Ziemi i w całym Układzie Słonecznym.

O wadzę zdjęć świadczy też wypowiedź Angelosa Vourlidasa, naukowca zajmującego się instrumentami WISPR w Johns Hopkins Applied Physics Laboratory:

Na tych zdjęciach widzimy, jak wyrzuty masy koronowej nakładają się na siebie. Wykorzystujemy to, aby dowiedzieć się, jak wyrzuty masy koronowej łączą się ze sobą, co może mieć istotne znaczenie dla pogody kosmicznej.

Kolejny przelot sondy Parker Solar Probe odbędzie 15 września 2025 r. Wtedy naukowcy chcą bliżej przyjrzeć się kwestii powolnego wiatru słonecznego, który jest dwukrotnie gęstszy i bardziej zmienny niż standardowy szybki wiatr słoneczny.

Interesujesz się astronomią? Sprawdź oferty na popularne teleskopy w sklepie naszego partnera:

Przeczytaj źródło