Najpopularniejsze miejsca urlopowe w Polsce
Wypoczynek w kurorcie w turystycznym mieście wybierało 47,8 proc. ankietowanych, na dom wskazywało z kolei 32,6 proc. Nieco mniejsza grupa, 22,4 proc. deklarowała, że najchętniej urlop spędza aktywnie, 19,2 proc. na wsi, a 7,4 proc. w mieście.
Według autorów badania, tak niska popularność urlopu w mieście może oznaczać, że „w czasie wolnym większość z nas szuka przede wszystkim odcięcia od hałasu, pośpiechu i codziennego rytmu dużych aglomeracji”.
Wiek a wybór miejsca wypoczynku
Spędzanie urlopu w turystycznej miejscowości było najczęściej wskazywaną odpowiedzią w każdej grupie wiekowej poza jedną. Jedynie najmłodsi ankietowani częściej wskazywali na dom.
Polska wśród krajów z najdłuższym urlopem w UE
Autorzy wrócili uwagę, że Polakom przysługuje jednej z najdłuższych wymiarów wolnego czasu w Unii Europejskiej. Statystyczny Polak do dyspozycji ma 26 dni urlopu. „Tydzień pracy przeciętnego Polaka trwa średnio 38,9 godziny. To jeden z najwyższych wyników na kontynencie - przewyższają nas tylko Grecy i Bułgarzy” - podkreślono. Wykorzystać wszystkie dni wolne, które przysługują im w tym roku chce 51,9 proc. badanych.
Jak Polacy wykorzystują urlop?
Badanie wykazało, że dla 42,1 proc. 7-dniowy urlop jest zupełnie wystarczający, a 14,2 proc. woli urlopy dłuższe niż tydzień, ale krótsze niż dwa tygodnie. Dłuższego niż dwa tygodnie wypoczynku potrzebuje 29,1 proc. ankietowanych.
Badanie przeprowadziła firma Danae w czerwcu tego roku na próbie 1001 dorosłych Polaków. Przeprowadzenie sondażu zlecił Provident.