Projekt ustawy o rynku kryptoaktywów skierowany do komisji

3 dni temu 1
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

2025-07-23 09:53

publikacja
2025-07-23 09:53

W środę Sejm zdecydował o skierowaniu projektu ustawy o rynku kryptoaktywów do Komisji Finansów Publicznych, tym samym opowiadając się przeciw odrzuceniu go w pierwszym czytaniu. Projekt zakłada m.in., że nadzór nad rynkiem kryptoaktywów sprawować będzie Komisja Nadzoru Finansowego.

Projekt ustawy o rynku kryptoaktywów skierowany do komisji
Projekt ustawy o rynku kryptoaktywów skierowany do komisji
fot. Igor Faun / / Shutterstock

Za wnioskiem o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu głosowało 188 posłów, przeciw było 228, a 3 się wstrzymało. Wniosek o odrzucenie w trakcie debaty nad projektem ustawy, we wtorek, złożyła Konfederacja Korony Polskiej.

Podczas debaty o projekcie posłowie krytykowali m.in. oddanie KNF nadzoru nad tym rynkiem i obciążenia, jakie wynikają z ustawy. Jak powiedział wiceminister finansów Jurand Drop, ustawa ma na celu m.in. implementację unijnych przepisów, czyli rozporządzenia MiCA (The Markets in Crypto-Assets Regulation).

ReklamaGiełda na próbę, nagrody na serio. Zagraj o gotówkę, samochód i sławę!

- W Polsce już 18 proc. ma doświadczenie z lokowaniem środków finansowych w kryptoaktywa. Przepisy te mają istotne znaczenie dla wzmocnienia ochrony inwestorów i klientów rynku kryptoaktywów – powiedział Jurand Drop. Dodał, że na polskim rynku nie ma obecnie przepisów, chroniących klientów inwestujących w kryptoaktywa przed oszustwami. - 20 proc. inwestujących na tym rynku deklaruje, że padło ofiarą jakiegoś oszustwa czy nadużycia – powiedział we wtorek Drop.

Projekt ustawy przewiduje, że nadzór nad rynkiem kryptoaktywów sprawować będzie Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), która zostanie wyposażona w odpowiednie narzędzia nadzorcze i kontrolne. Doprecyzowane mają również zostać niektóre obowiązki emitentów tokenów powiązanych z aktywami i tokenów będących e-pieniądzem, a także dostawców usług w zakresie kryptoaktywów. W przypadku naruszenia przepisów, KNF będzie mógł dokonywać wpisów do prowadzonego przez siebie rejestru nieuczciwych domen internetowych służących do prowadzenia działalności w zakresie kryptoaktywów. Będzie to miało na celu - jak wskazano - ochronę klienta i rynku przed nieuczciwymi podmiotami.

Projekt przewiduje też wprowadzenie odpowiedzialności karnej za przestępstwa popełniane m.in. w związku z dokonywaniem emisji tokenów czy świadczeniem usług w zakresie kryptoaktywów. Sprawcom najpoważniejszych naruszeń będzie groziła grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

- Druga część ustawy reguluje kwestie internetowych kantorów walutowych. Jest związana z inicjatywą KNF. Zakłada ona objęcie działalności kantorów nadzorem przez KNF – powiedział Jurand Drop.

Projektowana ustawa zakłada m.in. obowiązek, aby kantor internetowy prowadził dla swoich klientów indywidualny rachunek płatniczy. Ma to umożliwić m.in. ochronę środków finansowych klientów, a także pozwoli na dysponowanie nimi w dowolnym momencie. (PAP)

jls/ drag/

Gdzie przedsiębiorca zapłaci najmniej? Ranking kont firmowych z kartą wirtualną i Blikiem

Gdzie przedsiębiorca zapłaci najmniej? Ranking kont firmowych z kartą wirtualną i Blikiem

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło