Te bakterie groźne szczególnie latem. Gdy zakwitną, unikaj jak ognia

4 dni temu 8
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Czym są sinice?

Sinice znane również jako cyjanobakterie, to organizmy w większości samożywne, które radzą sobie nawet w bardzo niesprzyjających warunkach. Sinice są obecne we wszystkich zbiornikach wodnych, najczęściej słodkich. Ich obecność jest normalna, dopóki ich nagromadzenie zacznie być niebezpieczne.

Taki stan nazywany jest zakwitem – to intensywne namnażanie się sinic, połączone z obumieraniem ich komórek. To wtedy pojawiają się brzydki zapach i sinozielone kożuchy, które zbierają się tuż pod powierzchnią wody.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Jakie są objawy kontaktu z sinicami?

Nie tylko kontakt fizyczny, ale również wdychanie powietrza znad zakażonego zbiornika wodnego może prowadzić do zatrucia. Oto najczęstsze dolegliwości zdrowotne powiązane z kontaktem z sinicami:

  • wysypka,
  • swędzenie i łzawienie oczu,
  • biegunka,
  • wymioty,
  • gorączka,
  • bóle mięśni i stawów.

Niektóre gatunki sinic produkują silne toksyny (cyjanotoksyny), które mogą uszkodzić wątrobę (hepatoksyny) lub układ nerwowy (neurotoksyny).

W skrajnych przypadkach, przy wypiciu wody z sinicami, może dojść do silnego zatrucia wymagającego hospitalizacji.

Szczególną ostrożność powinny zachować: dzieci, osoby starsze, osoby z alergiami, osoby z problemami skórnymi oraz właściciele psów.

Jak uniknąć zatrucia sinicami?

Choć kąpiel w jeziorze w upalny dzień może być kusząca, warto zachować ostrożność i rozpoznać zagrożenie. Jeżeli woda jest zielona i mętna, a zapach przypomina stęchliznę lub zgniliznę, nie powinniśmy do niej wchodzić.

Jeśli natomiast nie jesteśmy pewni, możemy sprawdzić aktualny stan sanitarno–epidemiologiczny kąpielisk na mapie prowadzonej przez Główny Inspektorat Sanitarny (https://sk.gis.gov.pl/). Ponadto powinniśmy unikać połykania wody, a po wyjściu opłukać się czystą wodą.

Przeczytaj źródło