W końcu jednolity system rezerwacji do lekarza? Rząd zajmie się projektem

3 dni temu 9
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

2025-07-19 07:07, akt.2025-07-19 09:33

publikacja
2025-07-19 07:07

aktualizacja
2025-07-19 09:33

Wprowadzenie centralnej elektronicznej rejestracji na świadczenia zdrowotne zakłada projekt, którym we wtorek ma się zająć rząd. E-rejestracja ma zastąpić rozproszony system zapisów na wizyty do lekarzy, na zabiegi i operacje prowadzone w szpitalach i poradniach.

W końcu jednolity system rezerwacji do lekarza? Rząd zajmie się projektem
W końcu jednolity system rezerwacji do lekarza? Rząd zajmie się projektem
fot. Anatol Chomicz / FORUM / / FORUM

Centralna elektroniczna rejestracja na początkowym etapie ma dotyczyć tylko części świadczeń udzielanych w trybie ambulatoryjnym - zaznaczono w uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia.

Od 1 stycznia 2026 r. będą to świadczenia realizowane w ramach kardiologii, w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy, programu profilaktyki raka piersi. Lista świadczeń objętych centralną e-rejestracją ma być następnie uzupełniana. Zapisy na świadczenia nieobjęte centralną e-rejestracją mają się odbywać na dotychczasowych zasadach.

Projekt zakłada, że powstanie centralna "kolejka" pacjentów czekających na wizytę, zabieg, operację lub inne świadczenie. Obecnie każdy świadczeniodawca, czyli szpital lub poradnia prowadzą własne listy oczekujących pacjentów.

Świadczeniodawcy będą mieli obowiązek udostępniania w całości swoich harmonogramów przyjęć z dostępnymi terminami.

Zgodnie z projektem, pacjenci będą mogli zapisać się na dane świadczenie zdrowotne na dotychczasowych zasadach, czyli osobiście, telefonicznie lub e-mailem w poradni czy szpitalu, a także przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Projekt zakłada, że pacjent będzie otrzymywać potwierdzenie konkretnego terminu oraz informacje o zmianach. Asystent głosowy (voicebot) ma przypominać pacjentowi o zbliżającej się wizycie, potwierdzać jego obecność na wizycie, a w razie konieczności ją przełoży lub anuluje. Rozwiązanie to ma zmniejszyć liczbę nieodwołanych wizyt w publicznym systemie ochrony zdrowia.

Narzędzie asystenta głosowego jest wdrażane w ramach projektu finansowanego ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - zaznaczono.

Resort zdrowia podkreślił, że nowy system ma uprościć i przyśpieszyć rejestrację, zapewnić pacjentom łatwiejszy dostęp do informacji o dostępnych terminach we wszystkich szpitalach i poradniach.

Ministerstwo Zdrowia w 2024 roku uruchomiło pilotaż centralnej e-rejestracji, która obejmuje wizyty w poradni kardiologicznej i na badania mammograficzne lub cytologiczne w programach profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy.

Z danych NFZ wynika, że w 2024 r. roku pacjenci nie odwołali w sumie 1 mln 358 tys. wizyt, badań, zaplanowanych zabiegów i operacji. To o ponad 75 tys. więcej niż w 2023 r.(PAP)

kno/ mark/

Załóż firmę z kontem mBiznes i kartą firmową Mastercard - zgarnij nawet 2056 zł premii

Załóż firmę z kontem mBiznes i kartą firmową Mastercard - zgarnij nawet 2056 zł premii

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło